خرپا آهن آلات ایران

خرپا چیست ؟ انواع خرپا (بررسی ویژه آهن آلات ایران)

خرپا چیست؟

یکی از مصالحی که در سازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، خرپاها هستند. شاید بسیاری از شما با نام این محصولات آشنا باشید؛ اما ندانید خرپا چیست؟ خرپاها نوعی سازه هستند که دارای واحدهایی به شکل مثلث می‌باشند. این واحدها با استفاده از متریال مختلفی به هم وصل شده و در نهایت، سازه‌ای فولادی را شکل می‌دهند که ساختمان را در برابر نیروهای خارجی مقاوم می‌سازد. در ضمن در برخی موارد از این محصولات برای پوشاندن دهانه‌های بزرگ استفاده می شود.

این مصالح دارای کاربرد بسیاری در قسمت های مختلف ساختمان هستند. به این صورت که شاید به عنوان خرپای سقف مورد استفاده قرار بگیرند و یا با هدف افزایش مقاومت سازه در برابر نیروهای جانبی در دیوارها و تیرهای بلند استفاده شوند.

آموزش طراحی خرپا در نرم افزار ایتبس+ فایل PDF - جالب آموز

به منظور آشنایی بیشتر با انواع این مصالح، ویژگی‌ها و کاربرد آنها، با ما در ادامه این مطلب، همراه باشید.

انواع خرپا ازنظر ظاهری

چنانچه واحدهای مثلث شکل این مصالح در یک صفحه قرار داشته باشند، به آنها خرپای صفحه‌ای یا دوبعدی گفته می‌شود؛ اما گونه دیگری از این مصالح وجود دارند که دارای شکل سه‌بعدی بوده و در ساخت پل‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. این خرپاها با نام خرپای سه‌بعدی شناخته می‌شود.

خرپا چه کاربردی دارد؟

طراحی خرپا تیرچه شامل چند میلگرد است که به صورت موازی و به شکل مثلث به هم وصل شده اند. این مصالح قادرند نیروهای کششی و خمشی که به سازه وارد می‌شوند را تحمل کرده و آنها را خنثی کنند. با توجه به نوع طراحی این محصولات، هیچ نیرویی نمی‌تواند ظاهر آنها را تغییر دهد، مگر آنکه یک قطعه از آن شکسته باشد.

استفاده از میلگرد در کنار بتن، سبب می‌شود تا استحکام و مقاومت این محصولات افزایش یافته و شاهد افزایش طول عمر سازه‌ها باشیم. از این مصالح ساختمانی در سقف ساختمان‌ها استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آنها به عنوان تیرچه‌بلوک و یا تیرچه‌های سقفی نیز استفاده کرد. مورد استفاده دیگر خرپا، مربوط به استفاده از آن به عنوان تیرک داخلی است. استفاده به عنوان عامل نگهدارنده در المان‌های پیش‌ساخته و کاربرد به عنوان شناژ افقی و عمودی از دیگر موارد کاربری این مصالح ساختمانی به شمار می‌رود.

به‌جز استفاده از این مصالح در ساخت ساختمان‌ها، از این مصالح در ساخت سازه‌های فضایی نیز استفاده می‌شود. چنین مصالحی که در این موارد به‌کاربرده می‌شوند با نام خرپای فضایی شناخته شده و با کنار هم قرار دادن آنها می‌توان اشکال مختلفی را به وجود آورد.

انواع نیروهای وارد شده به خرپا در ساختمان

خرپا چیست؟ - تیرچه بهرام

با توجه به مورد استفاده از این مصالح، نیروهای متعددی به آن وارد می شود. این نیروها در دو دسته بار زنده و مرده تقسیم‌بندی می‌شود.

  • بار مرده: منظور از بار مرده، بار مصالح و تجهیزاتی است که در ساخت سازه‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. از جمله این بارها می‌توان به مواردی چون بار تیرک‌ها، بار بست ها، وزن روکش‌ها و … اشاره کرد. این بارها معمولاً به خرپاهای سقف وارد می‌شوند. به‌عنوان‌مثال می‌توان بارهایی نظیر فشار و بار مجارهای تهویه هوا، هواکش‌ها و … را نیز به بارهای قبلی اضافه کرد. ازآنجایی‌که این بارها، زیاد بوده و استفاده از مصالح دیگر می‌تواند هزینه بالایی داشته باشد، استفاده از خرپا در ساختمان می‌تواند بهترین و مقرون‌به‌صرفه ایده باشد.
  • بار زنده: بار زنده به بارهایی گفته می‌شود که ناشی از تغییرات آب و هوایی چون برف، باد و … است یا تحت تأثیر رفت‌وآمد افراد، انتقال وسایل و … به وجود می آید.

چند نوع خرپا وجود دارد؟

انواع خرپا با توجه اعضای تشکیل‌دهنده این محصولات دسته‌بندی می‌شوند. بر همین اساس می‌توان این مصالح را در دسته‌های زیر قرار داد:

  • خرپای ساده: این محصولات از اتصال دو عضو و یک گیره و ایجاد یک شکل مثلثی ساده به وجود می‌آیند.
  • خرپای مرکب: چنانچه چند خرپای ساده را به هم وصل کنید شاهد ایجاد یک خرپای مرکب خواهیم بود.
  • خرپای پیچیده: خرپاهایی که نه ساده هستند و نه مرکب، خرپای مبهم یا پیچیده نامیده می‌شود.

مزایای استفاده از خرپا در ساختمان

در ساخت این محصول از میلگردهای A2 و A3 استفاده می‌شود. این میلگردهای روش‌های نورد گرم و سرد تولید شده و دارای استحکام بسیار بالایی هستند. از این رو استفاده از آنها می‌تواند به عنوان یک سیستم پشتیبانی، بار سازه را کاهش داده و استحکام و مقاومت آن را افزایش دهد. در ضمن به دلیل این که این مصالح دارای قیمت مناسب‌تری هستند، استفاده از آنها می‌تواند موجب کاهش هزینه ها شود.

معایب استفاده از خرپا در ساختمان

اشغال فضای زیاد به دلیل ابعاد بزرگ و همچنین اضافه شدن وزن آنها به بار ساختمان از معایب استفاده از خرپا در ساختمان می‌باشد.

جمع‌بندی

چنانچه به عنوان تولیدکننده خرپا فعالیت دارید می‌توانید با مراجعه به بازار آهن‌آلات ایران، خریدی مقرون‌به‌صرفه و سریع را تجربه کنید. این مرکز که جزو بزرگ‌ترین بازارهای کشور به شمار می آید با فراهم کردن زمینه برای خرید آنلاین، فروش به صورت مستقیم، ارائه فاکتور رسمی، فروش با قیمت مناسب و تحویل فوری بار، شما را در تهیه آسان تجهیزات فولادی همراهی می‌کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *