نبشی چیست؟ کاربرد و مشخصات نبشی

نبشی، یک پروفایل است که سطح آن به‌صورت دو ضلع عمود برهم طراحی می‌شود. نبشی، یکی از مهم‌ترین مصالح و پروفایل‌های ساختمانی به شمار می‌رود که به‌صورت مرکب و تنها در بعضی از پروژه‌های عمرانی ساختمانی و صنعتی استفاده می‌شود. نبشی‌ها معمولاً ۲ مشخصه اصلی اندازه بال و ضخامت دارند. کاربرد نبشی در ساختمان بسیار زیاد است، زیرا در تمامی مراحل ساختمان باعث توازن و تحکیم ساختمان و اتصال اجزای فولادی نسبت به یکدیگر می‌شوند.

 

تولید نبشی چگونه انجام می‌شود؟

نبشی‌ها معمولاً بر اساس ۲ روش تولید می‌شوند.

  • نبشی پرسی

این نبشی درواقع ورقی به طول ۶ متر است که از وسط خم شده و به آن شکل می‌دهند و ماهیت اولیه آن، ورق فولادی است.

  • نبشی فابریک

نبشی فابریک به‌طور مستقیم در خط تولید، شکل گرفته و برای تولید آن هیچ‌گونه پروسه شکل‌دهی و پرس کردن وجود ندارد. کیفیت این نوع نبشی‌ها، بالا است.

  • نبشی بال مساوی

این نوع پروفایل‌ها دارای دو باله قائم و یکسان هستند که به شکل حرف L در انگلیسی بوده و به آن پروفایل بال مساوی یا نبشی بال مساوی می‌گویند. سایز بال‌های آن، ۳۰۰ میلی‌متر است.

  • نبشی بال نامساوی

بعضی مواقع در ساختمان، استفاده از پروفایل بال نامساوی امکان‌پذیر است و نمی‌توان از پروفایل بال مساوی استفاده کرد، زیرا باعث برهم خوردن توازن ساختمان می‌شود.

  • نبشی لقمه

در بعضی از سازه‌های ساختمانی مانند آسانسور، از نبشی‌های خرد شده استفاده می‌شود که به آن نبشی‌ها، لقمه می‌گویند.

نبشی کشی ساختمان‌هانبشی کشی ساختمان‌ها

معمولاً برای جلوگیری از ریزش دیوارهای سفالی در ساخت‌وساز، بتن‌ها و دیوارهای بدون نما از نبشی کشی استفاده می‌شود. البته این نبشی کشی باید به‌خوبی صورت گیرد که به‌مرورزمان دچار مشکل نشود.

کاربرد نبشیکاربرد نبشی چیست؟

نبشی، استانداردهای زیادی در بازار دارد که در هر کدام بر اساس کاربردی که در نقشه ساختمان دارند سایز بال‌ها مشخص می‌شود و درنتیجه، تولید می‌گردند. به‌طورکلی نبشی‌ها با سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلیون متر در بازار وجود دارند که به‌عنوان استاندار کلی برای اتصال پل‌ها به ستون‌ها, تیرآهن به باربری و صفحات فونداسیون در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. علاوه ‌بر این، ساخت ستون و خرپا نیز یکی از کاربردهای نبشی در ساختمان است.

از دیگر کاربرد نبشی در ساختمان، برای کرومیت‌های بال بالایی تیرچه است و از آن در تسمه و یا ناودانی نیز استفاده می‌شود که درون بتن پوششی قرار می‌گیرد. گاهی اوقات برای اتصالات ساده نیز از نبشی استفاده می‌کنند که این اتصالات ساده عبارت‌اند از:

  • اتصال نبشی جان
  • اتصال با نبشی نشیمن تقویت نشده
  • اتصال با نبشی تقویت‌شده یا خرد و نیم‌گرد
  • اتصال گیردار

 

قیمت نبشی‌ها

نبشی‌ها یکی از پرکاربردترین قطعات فولادی در ساختمان‌سازی هستند. این نبشی‌ها بر اساس ضخامت فولادی که در آن استفاده‌ شده، قیمت متفاوتی دارند. قیمت نبشی را باید با توجه به انواع آن تعیین کرد. البته با توجه به آشفتگی بازار ارز و تولیدات داخلی، نمی‌توان قیمت مشخصی را برای آن مشخص کرد؛ اما به‌طورکلی با تمام مشکلات، تولیدکنندگان سعی کردند که قیمت نبشی را با توجه به استانداردهای اقتصادی برای مصرف‌کنندگان تعیین کنند.

 

انواع تولیدکنندگان نبشی در ایران

ایران به دلیل منابع فولادی زیادی که در اختیار دارد توانسته تعداد بسیاری از کارخانه‌های تولید مقاطع فولادی و نبشی را تأسیس کند. این کارخانه‌ها عبارت‌اند از: کارخانه ذوب‌آهن، کارخانه فولاد آریان، کارخانه فولاد کرمانشاه، کارخانه فولاد ماهشر.

 

سخن آخر

سایت آهن‌آلات ایران توانسته انواع مقاطع فولادی را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت ارائه کند. علاوه بر قیمت مناسب، این سایت توانسته با ارائه مشاوره‌های کارآمد، امکان خرید بدون مشکل برای مشتریان را فراهم کرده تا بتوانند خریدی با توجه به نیاز خود انجام داده و از آن راضی باشند. رضایت‌مندی، مهم‌ترین هدف این شرکت است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *