کاربرد صفحه ستون چیست؟

صفحه ستون نوعی صفحه فولادی است که به صورت مسطح تولید می شود.

این محصول، ستون های سازه را به بتن، متصل می نماید. این محصول با افزایش دادن سطح تماس و برخورد ستون با پی، باعث می شود نیروی وارده بر پی کاهش یابد. به این ترتیب پی، می تواند نیروی وارده از سوی سازه را به راحتی تحمل نماید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مصالح، در این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله درباره نحوه نصب انواع صفحه ستون و نکات مهم این کار و همچنین قیمت صفحه ستون صحبت شده است.

نصب صفحه ستون

برای نصب انواع صفحه ستون ساختمانی، باید آن را بر روی پی قرار داد. برای این کار، ابتدا محل جایگیری صفحه با استفاده از ترازهای آکس و ریسمان کشی مشخص می شود. با استفاده از این ابزارها می توان محل مناسب نصب صفحه را به درستی پیدا کرد. چنانچه محل نصب، اشتباه باشد سقف در محل نادرستی قرار گرفته و وزن و فشار ساختمان به صورت نامناسب و نامتعادل به پی منتقل می شود. در مرحله بعد، بتن ریزی پی انجام می گیرد. به دلیل این که نباید میان پی ساختمان و صفحه ستون فاصله ای وجود داشته باشد، باید در مرحله بعد، از گروت استفاده نمایید.

گروت دارای انواع مختلفی است که در ادامه این مقاله به معرفی آنها خواهیم پرداخت. با استفاده از گروت می توان سطح بتن ریزی شده را صاف کرده و صفحه را در جای مخصوص قرار داد. سپس با استفاده از پیچ های مخصوص، صفحه را به پی ساختمان وصل کنید. بعد از گذشتن از این مراحل باید انواع صفحه ستون ساختمانی و گروت ها را هواگیری کرد.

هواگیری صفحه ستون

برای هواگیری صفحه ستون باید در قسمت وسطی صفحه، سوراخی ایجاد کرد. هواگیری صفحه که به رگلاژ نهایی نیز معروف است باید با دقت بالایی انجام شود.

گروت چیست؟

گروت ماده است که از آن برای صاف کردن پستی و بلندی بتن ریزی پی ساختمان استفاده می شود. این ماده دارای مقاومت بالایی بوده و می تواند فشار بالایی را تحمل نماید. علاوه بر این مورد، از این محصول برای هواگیری نیز استفاده می شود. برای استفاده از گروت باید سطح را از آلودگی و گرد و غبار تمیز کنید. به هنگام گروت ریزی باید کار را به صورت پیوسته انجام داده و از پمپ استفاده کنید. گروت در انواع مختلف تولید می شود که عبارتند از:

 • گروت سیمانی
 • گروت پلیمری
 • گروت اپوکسی

اتصال صفحه ستون به پی

برای این که انواع صفحه ستون ساختمانی را به پی سازه متصل کنید، می توانید از روش گیردار و یا مفصلی استفاده نمایید.

 1. اتصال مفصلی: از این روش در ساختمانی هایی که به صورت چند طبقه هستند استفاده می گردد. این نوع اتصال می تواند نیروی برشی و فشاری آهن آلات به کار رفته در سازه را به فونداسیون ساختمان انتقال داده و نیروی کششی بین تیرها را کاهش دهد.
 2. اتصال گیردار : به هنگام استفاده از این روش باید انکر بولت ها را به صورت بلند انتخاب کنید. این امر، مانع از چرخش صفحه ستون می شود. در این روش باید ضخامت صفحه نیز بالا باشد. این روش باعث منتقل شدن نیروهای فشاری، خمشی و برشی به فونداسیون می شود.

نکات مهم در استفاده از صفحه ستون

به هنگام قرار دادن صفحه ستون، باید به نکات مهمی توجه کنید. چنانچه با توجه به این نکات، نصب صفحه را انجام دهید کار با دقت بالایی انجام شده و مشکلی پیش نخواهد آمد. این نکات به شرح زیر می باشند:

 • محل قرارگیری صفحه ستون ساختمانی باید به صورت دقیق انتخاب شود. به همین سبب از ابزارهایی چون تراز آکس و ریسمان کشی استفاده می گردد.
 • به زاویه تقاطع ریسمان ها باید توجه کنید. اگر این زوایا، 90 درجه باشند کار به درستی انجام شده است. در غیر این صورت، اشتباهی در کار رخ داده است.
 • برای اتصال صفحه به پی باید از بولت هایی استفاده گردد که قطر آنها باید نمره 20 باشد.
 • در هر سوی صفحه ستون باید از دو بولت استفاده شود.
 • قسمت انتهایی بولت ها را اگر خم کنید، شکل چنگک به خود بگیرند.
 • پیچ بولت ها را گریس کاری نمایید.

استفاده از صفحه ستونبرای انتخاب صفحه مناسب، ابعاد آن را بر اساس بار ستون، بار لنگری و … بررسی کنید.

قیمت صفحه ستون

قیمت صفحه ستون از عوامل مختلفی تأثیر می پذیرد. قیمت ارز، نوسانات بورس و … از جمله این عوامل می باشند. با توجه به این که امروزه تغییرات در بورس، بازار طلا و ارز بسیار زیاد است قیمت این صفحات نیز متغییر بوده و هر روز در حال نوسان است.برای اطلاع از قیمت روز صفحه ستون کلیک کنید.

تولیدکنندگان صفحه ستون

تولیدکنندگان صفحه ستون در ایران با بهره گیری از تجهیزات به روز و متخصصان دانش آموخته و باتجربه توانسته اند عملکرد قابل قبولی در تولید این محصولات داشته باشند. از بهترین تولیدکنندکان انواع صفحه ستون ساختمانی می توان به کارخانه های زیر اشاره کرد:

 • فولاد اکسین خوزستان
 • ذوب آهن اصفهان
 • فولاد گستر آتنا
 • مجتمع فولاد شاهین بناب
 • مجتمع فولاد خراسان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *